متفرقه

دلایل خرابی باتری گوشی

دلایل خرابی باتری گوشی

چه کارهایی باعث خرابی باتری گوشی می‌شود؟

خراب شدن باتری یکی از معضلاتی است که خیلی از ما با آن دست و پنجه نرم می‌کنیم. این حس ناخوشایند به خصوص زمانی بیشتر می‌شود که حین انجام کاری مهم با گوشی، صفحه خاموش نصیبمان می‌شود. به هر حال خرابی باتری گوشی، امری اجتناب‌ناپذیر است و باتری‌ها عمر محدودی دارند. با این وجود برخی عوامل و رفتارها باعث کاهش عمر باتری می‌شوند. این عوامل کدامند؟ چگونه می‌توان خرابی باتری موبایل را تشخیص داد؟ در این مطلب به طور مفصل در خصوص علل خرابی باتری و راهکارهای تشخیص آن صحبت خواهیم کرد.

دلایل زیادی برای خراب شدن باتری گوشی وجود دارد. بسیاری از این دلایل به خود شما بستگی دارند. برخی از کارهایی که با گوشی انجام می‌دهید به صورت ناخودآگاه روی ظرفیت باتری تاثیر می‌گذارد. اگر شما هم احساس می‌کنید که باتری کارایی اولیه خود را ندارد، حتما کارهایی که در ادامه به آنها می‌پردازیم را انجام می‌دهید.

 

خرابی باتری گوشی

در شارژ قرار دادن 24 ساعته موبایل

بسیاری از افراد عادت دارند که گوشی خود را مرتب شارژ کنند. همچنین تا زمانی که گوشی داخل شارژ قرار دارد از آن استفاده می‌کنند. اگر شما هم جزو این دسته افراد هستید، حتما از قرار دادن گوشی به طور دائم در شارژ خودداری کنید. باتری‌های گوشی‌های امروزی از نوع لیتیوم یونی و پلیمری هستند. این نوع باتری‌ها وقتی در معرض حرارت قرار می‌گیرند، باعث آسیب رسیدن به گوشی هم می‌شوند.

برای شارژ مناسب موبایل خود، بهتر است از بهترین شیوه شارژ باتری در زمان مناسب استفاده کنید. زمان مناسب شارژ باتری، تاثیر زیادی روی عملکرد بهتر و افزایش کیفیت باتری گوشی دارد. به همین منظور قبل از رسیدن شارژ گوشی به زیر 30 درصد آن را شارژ کنید. همچنین قبل از شارژ کامل 100 درصدی آن را از شارژ خارج کنید.

استفاده از شارژرهای نامناسب

احتمالا شما هم شنیده‌اید که شارژر فابریک خود گوشی بهترین عملکرد را دارد. به همین دلیل وقتی شارژر اصل گوشی خراب می‌شود، شارژرهای دیگر عملکرد باتری را کاهش می‌دهند. با این اوصاف یکی از دلایل خرابی باتری گوشی، استفاده از شارژرهای غیراصل است. گاهی هم به دلیل عدم دسترسی به شارژر اصلی، مجبور به استفاده از شارژرهای غیراصل یا تقلبی می‌شوید. به هر حال توصیه می‌شود به هیچ عنوان از شارژرهای غیراصل برای شارژ باتری گوشی استفاده نکنید.

استفاده از قاب گوشی نامناسب

یکی دیگر از دلایلی که چرا باتری گوشی خراب می‌شود، این است که قاب نامناسبی برای آن انتخاب کرده‌اید. معمولا بیشتر قاب‌ها برای زیبایی انتخاب می‌شوند و استفاده از آنها برای محافظت از بدنه گوشی نیست. به همین دلیل حجم بسیار بالایی هم دارند. حجم بالای قاب گوشی، می‌تواند باعث داغ شدن باتری گوشی شما شود. به همین دلیل بهتر است از قاب‌های خیلی حجیم و جنس نامناسب استفاده نکنید. قاب گوشی که جنس نامناسبی داشته باشد، به مرور زمان باعث خرابی باتری گوشی خواهد شد.

استفاده بیش از اندازه از گوشی

استفاده از گوشی امروزه به امری اجتناب‌ناپذیر در جوامع مختلف تبدیل شده است. به همین دلیل بحث استفاده به هنگام و بهینه از گوشی اهمیت بسیار زیادی دارد. شما باید سعی کنید در کمترین زمان ممکن، بیشترین کارایی را از گوشی داشته باشید. استفاده از شبکه‌های اجتماعی و برخی برنامه‌های سنگین، ممکن است به مرور باعث خرابی باتری گوشی شود.

سعی کنید استفاده از برنامه‌های پرمصرف را تا حد امکان کاهش دهید. همچنین زمان‌هایی که آنتن‌دهی سیم‌کارت ضعیف است از گوشی زیاد استفاده نکنید. در این حالت گوشی برای این که عملکرد مناسبی داشته باشد از باتری کار می‌کشد. شاید دلیل خالی کردن ناگهانی باتری گوشی در طول روز همین موضوع باشد.

نصب برنامه‌های مخرب

برخی برنامه‌ها به نوعی مخرب گوشی و نرم‌افزار هستند. گاهی از این برنامه‌ها استفاده چندانی نمی‌کنید. با این حال خالی شدن باتری گوشی تا حدود زیادی به وجود این برنامه‌ها بستگی دارد. این برنامه‌ها از باتری گوشی استفاده می‌کنند تا بهترین عملکرد را داشته باشند. برخی افراد گمان می‌کنند برنامه‌هایی که از آنها استفاده نمی‌کنند تاثیری روی باتری ندارند، اما باید بدانید که این برنامه‌ها هم روی ظرفیت باتری تاثیرگذار هستند. این برنامه‌ها به صورت اتوماتیک آپدیت می‌شوند و همین موضوع نیاز به اینترنت دارد.

استفاده دائم از پاوربانک

برخی افراد به طور دائم از پاوربانک برای شارژ باتری گوشی خود استفاده می‌کنند. همانطور که می‌دانید یکی از علائم خرابی گوشی، خالی شدن ناگهانی شارژ باتری است. استفاده از پاوربانک در دراز مدت باعث کاهش شارژ باتری می‌شود. سعی کنید از پاور بانک مگر در مواقع ضروری استفاده نکنید.

 

خرابی باتری گوشی

5 راه تشخیص خرابی باتری گوشی

تشخیص خراب  شدن باتری گوشی از اهمیت بالایی برخوردار است. خرابی باتری موبایل امری طبیعی است و راه‌حل‌های زیادی هم برای جبران آن وجود دارد. تشخیص علائم خرابی گوشی کار دشواری هم نیست. با کمی دقت به سادگی می‌توان علت خرابی را پیدا کرد. در ادامه با 5 راهکار تشخیص خراب شدن باتری گوشی آشنا می‌شوید.

1. روشن ماندن گوشی فقط با اتصال به شارژر؛ نابودی تدریجی باتری!

در این حالت وقتی گوشی را از شارژ خارج می‌کنید، گوشی بلافاصله خاموش می‌شود. در چنین حالتی تنها راه استفاده از گوشی، اتصال به شارژر است. این موضوع نشان می‌دهد که گوشی به خوبی کار می‌کند، اما باتری توان ذخیره انرژی الکتریکی را ندارد. به این ترتیب هرچه سریع‌تر باید نسبت به تعویض باتری اقدام کنید.

2. خاموشی دائمی گوشی؛ چاره‌ای جز تعویض باتری وجود ندارد!

گاهی خرابی باتری گوشی به حدی می‌رسد که باعث خاموشی ناگهانی موبایل می‌شود. در این حالت ممکن است گوشی دیگر روشن نشود. احتمالا هیچ نشانه‌ای از هشدار یا شارژ نخواهید داشت. به این ترتیب بهتر است با باتری گوشی خداحافظی کنید.

3. داغ شدن بیش از حد گوشی؛ سوختن باتری!

به طور کلی باتری‌های قابل شارژ به دلیل وجود سلول‌های ترکیبی، الکترولیت قابل اشتعال از خود منتشر می‌کنند. این موضوع باعث تولید گرما می‌شود. با این حال اگر متوجه داغی بیش از حد معمول در بدنه موبایل خود شدید، احتمالا نوبت به تعویض باتری رسیده است.

4. خاموش شدن ناگهانی گوشی؛ باتری مرخص می‌شود!

در این حالت گوشی به طور کامل شارژ می‌شود و نشانگر هم کامل بودن شارژ را نشان می‌دهد، اما وقتی با گوشی کار می‌کنید به طور ناگهانی خاموش می‌شود. این نشان از خراب بودن باتری دارد و باید هرچه زودتر نسبت به تعویض آن اقدام کنید.

5. متورم شدن بدنه باتری؛ مضرات باتری لیتیوم یونی!

یکی دیگر از علائم خرابی باتری گوشی، متورم شدن آن است. همانطور که اشاره کردیم، برای گوشی و دستگاه‌هایی مثل لپ تاپ، تبلت و … از باتری‌های لیتیوم یونی استفاده می‌شود. این نوع باتری‌ها عملکرد بسیار مناسبی دارند، اما پایداری کم و واکنش‌پذیری بالایی هم دارند. این باتری‌ها وقتی به پایان عمر خود نزدیک می‌شوند، سلول‌های آن از هم گسیخته می‌شوند. در این حالت به راحتی تورم باتری قابل مشاهده خواهد بود.

خرابی باتری گوشی

سخن نهایی

خرابی باتری گوشی موضوعی است که باعث ایجاد دردسرهای زیادی می‌شود. همچنین تعویض آن باعث تحمیل هزینه‌های سنگین به شما خواهد شد. به همین دلیل آگاهی از دلایل خرابی آن بسیار حائز اهمیت است. دلایل زیادی برای خراب شدن باتری گوشی وجود دارد. برای مثال در شارژ قرار دادن مداوم گوشی، ممکن است باعث خرابی باتری شود. از طرف دیگر استفاده از برنامه‌های پرمصرف، باعث خالی شدن تدریجی باتری گوشی می‌شود. به همین دلیل باید علائم مربوط به خرابی باتری را مورد بررسی قرار دهید. در این مطلب به 5 مورد از رایج‌ترین علائم خرابی باتری گوشی اشاره کردیم.

فروشگاه اینترنتی گوشی جانبی مرکز خرید عمده و تکی انواع گوشی هوشمند، ساده و مینی از برندهای مختلف به صورت اورجینال و اصلی می باشد. این محصولات از گارانتی هفت روز مهلت تست و یا گرانتی 18 ماه شرکتی برخوردارند. مشتریان محترم می‌توانند با انتخاب نام برند، گوشی موبایل مورد نظر خود را انتخاب و پس از بررسی مشخصات آن را به صورت آنلاین از فروشگاه اینترنتی گوشی جانبی خریداری نمایند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *