متفرقه

چکار کنیم باتری گوشی سالم بماند؟!

باتری گوشی سالم

برای اینکه باتری گوشی سالم بماند چه کنیم؟

باتری گوشی از بخش‌های بسیار مهم و اساسی آن است؛ هر اشکالی در باتری گوشی می‌تواند عملکرد و بازدهی آن را کاملا تحت تاثیر قرار دهد. در عصر فعلی، باتری‌های موبایل چالش اصلی سازندگان و مصرف‌کنندگان این وسیله هوشمند هستند. چند سالی است که همه به دنبال راهکاری برای افزایش عمر باتری‌های موبایل هستند و تمام شدن باتری در مدت زمان کم و خراب شدن آن یکی از مشکلات اصلی است.

چیزی که مشخص است تلاش‌ها برای رفع این مشکل همچنان ادامه دارد؛ اما در زمان حال با توجه به تکنولوژی موجود مهم است که با نکات مهم در مورد نگهداری و مراقبت از باتری گوشی‌ها آشنا باشیم تا بیشترین استفاده از آن‌ها را داشته باشیم. در این مطلب ما در خصوص مواردی همچون چگونگی اطلاع از این که باتری گوشی سالم است و نکات مهم نگهداری مناسب از آن صحبت خواهیم کرد. بنابراین اگر تمایل دارید در مورد این موارد و مباحث مهم اطلاعات بیشتری داشته باشید، توصیه می‌کنیم حتما این مطلب را تا انتها دنبال کنید.

در ابتدا به این موضوع خواهیم پرداخت که برای اینکه باتری گوشی سالم باقی بماند باید چه کارهایی انجام داد؟ اصلا روشی برای این موضوع وجود دارد یا خیر؟ با انجام بسیاری از کارها و از آن مهم‌تر انجام ندادن برخی کارها می‌توان کاری کرد که باتری گوشی سالم بماند. در ادامه به برخی از آن‌ها اشاره خواهیم کرد.

یکی از ساده‌ترین کارهایی که می‌توان انجام داد آن است که اجازه ندهیم شارژ باتری گوشی به زیر 20 تا 15 درصد برسد. مگر در مواردی که دسترسی به شارژر و امکان شارژ وجود ندارد. همچنین بهتر است در اکثر موارد نیز باتری موبایل را تا بالاترین حد خود شارژ نکنید. نکته بعدی هم آن که به هیچ عنوان اجازه ندهید که گوشی موبایلتان برای ساعت‌های طولانی در شارژ باقی بماند. این کار صدمه و خسارت جدی به باتری گوشی وارد خواهد کرد و برای این که باتری گوشی سالم بماند باید از آن دوری کرد.

یکی دیگر از موارد مهم آن است که گوشی موبایل را به صورت مستقیم زیر نور خورشید قرار ندهید. این کار باعث کاهش عمر مفید باتری گوشی خواهد شد. نکته بعدی که متاسفانه بسیاری از افراد به آن توجه نمی‌کنند، استفاده از انواع شارژر و کابل غیراصل و غیراستاندارد است. این کار باعث آسیب جدی به باتری گوشی می‌شود و در طولانی مدت مجبور خواهید بود که باتری گوشی خود را تعویض کنید. پس همواره از کابل و شارژر اصلی گوشی استفاده کنید.

همچنین باید گفته شود برنامه‌ها و اپ‌هایی که از آن‌ها استفاده نمی‌کنید را حذف و غیرفعال کنید. در بسیاری از مواد همین برنامه‌ها درصد زیادی از مصرف باتری گوشی را تصاحب می‌کنند و شما با غیرفعال کردن آن‌ها می‌توانید به حفظ طول عمر باتری کمک کنید. از قسمت تنظیمات گوشی موبایل خود می‌توانید برنامه‌ها و قابلیت‌هایی که بیش از اندازه باتری شما را مصرف کرده‌اند را پیگیری کنید.

 باتری گوشی سالم

از کجا بفهمیم باتری گوشی سالم است؟

حال می‌خواهیم به این پرسش پاسخ دهیم که اصلا چگونه بفهمیم که باتری گوشی سالم است؟ آیا روشی نیز برای فهمیدن این موضوع وجود دارد یا خیر؟

یکی از روش‌های فهمیدن این موضوع که باتری گوشی سالم است و به خوبی کار می‌کند، استفاده از انواع نرم افزارها و برنامه‌های مربوط به این موضوع است. برنامه‌هایی از جمله Accubattery و Kaspersky battery life از جمله برنامه‌هایی هستند که با بررسی دقیق باتری به شما اعلام خواهند کرد که آیا باتری گوشی در وضعیت خوبی قرار دارد یا خیر. البته در گوشی‌های آیفون این قابلیت در تنظیمات گوشی نیز آورده شده و شما با بررسی میزان درصد سلامت باتری می‌توانید به سالم بودن آن پی ببرید.

علاوه بر این موارد، می‌توان از مهندسی معکوس نیز برای فهمیدن سالم بودن باتری گوشی هوشمند استفاده کرد. به این ترتیب که به دنبال علائم و خرابی‌های باتری گشت و در صورت وجود این خرابی‌های مشخص می‌شود که باتری گوشی در وضعیت جالبی قرار ندارد. در ادامه به برخی از این نشانه‌ها که نشانگر مشکل در باتری هستند اشاره می‌شود.

خاموش شدن یکباره گوشی یکی از نشانه‌های مشکل داشتن باتری گوشی موبایل است. حتی اگر درصد زیادی از شارژ باتری باقی مانده باشد، در این حالت به یکباره گوشی خاموش شده و گاه دیگر روشن هم نمی‌شود. بنابراین دیدن این مسئله می‌توان نشانگر این باشد که باتری گوشی سالم نیست. همچنین در برخی موارد دیده شده که گوشی تنها زمانی روشن باقی می‌ماند که به شارژ وصل باشد.

یکی دیگر از نشانه‌های خراب بودن باتری گوشی موبایل، داغ کردن بیش از اندازه آن است. البته داغ کردن گوشی می‌تواند دلایل مختلفی نیز داشته باشد و نباید همواره آن را به باتری گوشی ربط داد. یکی دیگر از علائم خرابی باتری گوشی باد کردن باتری آن است. بنابراین حتما به این موارد مهم دقت کنید و درصورت ملاحظه هرگونه مشکل با یک کارشناس یا تعمیرکار موبایل مشکل خودتان را درمیان بگذارید.

مراقبت از باتری گوشی

حال که نشانه‌های خرابی باتری موبایل را شناختید باید به مواردی هم توجه کنید که در سلامت باتری اهمیت بالایی دارد. این نکات و رعایت آن‌ها باعث خواهد شد که باتری گوشی سالم بماند و دیگر نیاز به تعویض و تعمیر آن نخواهد بود.

معمولا هر برند و کمپانی مشخصات و ویژگی‌های مخصوص به خود را دارد. به همین دلیل در ادامه ما برای مراقبت از باتری گوشی، نکات جداگانه‌ای را برای هر برند معروف و پرفروش بازار بیان خواهیم کرد. شما با مطالعه این نکات و انجام آن‌ها قطعا می‌توانید عمر باتری گوشی خودتان را افزایش دهید. پس موارد گفته‌شده در زیر را بر اساس مدل و شرکت سازنده گوشی خودتان مطالعه کرده و سعی کنید از امروز آن‌ها را مد نظر داشته و مو به مو انجام دهید.

باتری باد کرده

  • مراقبت از باتری گوشی سامسونگ

اولین برندی که قصد بررسی آن و معرفی راه‌هایی برای این که باتری گوشی سالم بماند را داریم، برند سامسونگ است. سامسونگ برندی بسیار قدیمی در حوزه تولید و ارائه انواع محصولات به حساب می‌آید و در کشور ما نیز موبایل‌های این کمپانی درصد فروش بسیار بالایی را ثبت کرده‌اند.

سامسونگ گوشی‌های خود را در رده قیمتی و کیفیتی متفاوتی به بازار عرضه می‌کند و در حقیقت برای هر نیازی، گوشی مخصوصی را تهیه کرده است. سامسونگ نیز این مشکل بزرگ کاربران را در نظر گرفته و سعی کرده است با کمک گرفتن از روش‌هایی همچون استفاده از باتری با ظرفیت بالا و همچنین شارژ سریع باتری به رفع این عیب در گوشی‌های امروزی کمک کرده باشد.

اما در کل برای مراقبت از باتری گوشی سامسونگ لازم است چه اقداماتی انجام شود؟ یکی از ساده‌ترین روش‌ها کم کردن نور صفحه نمایش است. لازم نیست که در تمام ساعات روز از بالاترین حد نور نمایشگر استفاده کنید. همچنین اگر می‌توانید از قابلیت تم تاریک گوشی‌های سامسونگ نیز استفاده کنید. توجه به میزان شارژ باتری نیز اهمیت بالایی دارد. سعی کنید همواره درصد باتری گوشی خودتان را تا حد امکان بین 20 تا 85-90 درصد نگه دارید و نگذارید گوشی بیش از حد در شارژ باقی بماند.

جلوگیری از قرارگیری گوشی در گرما یا سرمای بیش از حد، استفاده لوازم جانبی موبایل اورجینال مانند کلگی و کابل اصل سامسونگ، حذف برنامه‌های بدون استفاده، کمتر استفاده کردن از موبایل در حال شارژ و … از موارد مهم دیگری هستند که می‌تواند باعث افزایش عمر باتری گوشی سامسونگ شما شود.

 باتری گوشی سالم

  • مراقبت از باتری گوشی شیائومی

برند بعدی که قصد بررسی آن را داریم، برند چینی شیائومی است. شیائومی به خوبی در چند سال گذشته جایگاه خود را در ایران و البته در جهان تثبیت کرده است و اکنون تولیدات این شرکت از پرفروش‌ترین محصولات بازار هم به شمار می‌روند. قیمت مناسبی که محصولات شیائومی دارند، یکی از موارد اصلی است که باعث محبوبیت آن در مقایسه با سایر برندها شده است.

اما برای مراقبت از باتری شیائومی نیز نکات مشابهی وجود دارد. شیائومی هم سعی کرده از باتری‌های با ظرفیت بالا استفاده کند و همچنین با افزودن قابلیت‌هایی همچون شارژ سریع و … کمی از عیب و نقص این بخش از گوشی‌های امروزی را پوشش دهد.

در این گوشی نیز باید به نور نمایشگر، تنظیمات و قابلیت‌های غیرضروری و برنامه‌هایی که بیشترین استفاده از باتری را داشته‌اند توجه کرد. همچنین به هیچ عنوان نباید از شارژرهای متفرقه برای شارژ کردن گوشی‌های شیائومی استفاده کنید؛ زیرا باتری آن دچار مشکلات بسیار جدی خواهد شد. دقت به نحوه شارژ کردن مطابق با آن چه پیش‌تر نیز گفته شد اهمیت بسیار زیادی دارد.

  • مراقبت از باتری گوشی ایفون

اما برای مراقبت از باتری گوشی ایفون چه راهکارهایی وجود دارد و در حقیقت باید چه کاری انجام داد که باتری گوشی سالم باقی بماند و عمر زیادی کند؟

گوشی‌های اپل از بهترین و لوکس‌ترین گوشی‌های جهان هستند که طرفداران بسیاری در سراسر دنیا دارند. یکی از ایراداتی که در سالیان اخیر به این گوشی‌های گرفته می‌شد، کم بودن ظرفیت باتری و همچون عدم پشتیبانی از شارژ سریع بود. البته اپل با معرفی محصولات جدید سعی کرده است که تا حدی این مشکلات را برطرف کند.

اما برای مراقبت بیشتر از باتری گوشی‌های اپل نیز باید به نکات مهم توجه کرد. مهم‌ترین نکته، استفاده از شارژ اصل و کابل اصل اپل است. با توجه به این که در مدل‌های جدید اپل خبری از شارژر درون جعبه نیست، این بسیار اهمیت دارد که از نوع اصل و باکیفیت آن استفاده کنید. همچنین توجه به مدت زمان شارژ شدن گوشی و جلوگیری از شارژ بیش از حد باتری نیز موارد مهم دیگری هستند که باید جدی گرفته شوند. یکی دیگر از مواردی که می‌توان انجام داد، خنک نگه داشتن گوشی در حین شارژ است. عاملی که باعث گرمای گوشی در این حالت می‌شود استفاده از آن در حالت شارژ است. جلوگیری از قرارگیری گوشی در معرض حرارت، روشن کردن حالت بهینه در صورت نیاز، غیرفعال کردن اپ‌هایی که باتری را مصرف می‌کنند، اما کاربردی ندارند و… از دیگر نکات مهم و کلیدی برای داشتن باتری گوشی سالم است.

تقویت باتری گوشی

یکی از راهکارهایی که برای افزایش عمر باتری و جلوگیری از آسیب به آن وجود دارد، تقویت کردن باتری گوشی است. همانطور که پیش‌تر در متن نیز اشاره شد روش‌های متفاوتی وجود دارد که می‌توان با کمک گرفتن از آن‌ها، باتری گوشی سالمی را در اختیار داشت که به چند مورد از مهم‌ترین آن‌ها اشاره شده:

عدم استفاده از تصاویر متحرک و خاموش کردن انیمیشن‌های اضافی گوشی، کم کردن نور نمایشگر، استفاده از تم‌های تاریک، قرار ندادن باتری برای مدت طولانی در شارژ، به‌روزرسانی سیستم عامل گوشی، پاک کردن برنامه‌های پرمصرف و بدون استفاده، عدم قرارگیری گوشی در معرض حرارت و … از جمله مهم‌ترین مواردی هستند که با رعایت کردن آن‌ها بدون شک باتری گوشی هوشمندتان وضعیت بسیار بهتری را خواهد داشت و بعید است که نیازی به تعمیر یا تعویض در طول مدت استفاده از گوشی داشته باشید.

جمع‌بندی

باتری گوشی از بخش‌های حساس و آسیب‌پذیر آن است. افراد زیادی به دلیل عدم توجه به نکات مهم و کلیدی، در مدت زمان کوتاهی باتری گوشی خود را دچار مشکل می‌کنند و از این وضعیت کلافه می‌شوند. حتی تصور این که در هر چند ساعت و گاه در موارد ضروری گوشی موبایل نیاز به شارژ داشته باشد یا به طور کامل خاموش شود نیز بسیار سخت خواهد بود. در این مطلب در خصوص نکات مربوط به مراقبت از باتری گوشی و اینکه چه کاری برای داشتن باتری گوشی سالم باید انجام داد صحبت شد. شما با مطالعه کامل این متن و اجرای موارد گفته‌شده، تا حد بسیار زیادی می‌توانید از مشکلات و خسارات مختلف به باتری گوشی‌تان جلوگیری کنید و تا مدت زیادی بدون مشکل از آن استفاده کنید.

فروشگاه اینترنتی گوشی جانبی مرکز خرید عمده و تکی انواع گوشی هوشمند، ساده و مینی از برندهای مختلف به صورت اورجینال و اصلی می باشد. این محصولات از گارانتی هفت روز مهلت تست و یا گرانتی 18 ماه شرکتی برخوردارند. مشتریان محترم می‌توانند با انتخاب نام برند، گوشی موبایل مورد نظر خود را انتخاب و پس از بررسی مشخصات آن را به صورت آنلاین از فروشگاه اینترنتی گوشی جانبی خریداری نمایند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *