چگونه باتری باد کرده گوشی را درست کنیم؟

باتری باد کرده گوشی

تجربه مواجه شدن با باتری باد کرده گوشی را دارید؟ کمتر کسی را سراغ داریم که این پدیده را تجربه نکرده باشد. باتری‌های باد کرده ظاهر عجیبی دارند. گول ظاهر تپل و سرگرم‌کننده این باتری‌ها را نخورید؛ آنها خیلی راحت می‌توانند مثل یک نارنجک بدون ضامن عمل کنند! بدون ضامن، یعنی بدون هیچ اطلاع قبلی منفجر خواهند شد؛ به همین سادگی! اما راهکار مقابله با متورم شدن باتری گوشی چیست؟ آیا باتری متورم شده قابلیت تعمیر و احیا دارد؟ در این مطلب قصد داریم پاسخ این قیبل پرسش‌ها را بدهیم. با ما همراه باشید.

آیا باتری باد کرده قابل تعمیر است؟

این سوالی است که معمولا در اوج ناامیدی پرسیده می‌شود. باید گفت که باتری موبایل باد کرده، قابلیت تعمیر شدن دارد، اما برای این کار باید سختی‌ها و پیچیدگی‌های زیادی را پشت سر بگذارید. قطعا خواباندن باد باتری به این سادگی‌ها نیست. شاید بهتر است بگوئیم که اصلا نباید کار به باد کردن گوشی برسد. یعنی پیشگیری، بهتر از درمان است. شما باید روش‌های جلوگیری از باد کردن باتری گوشی را به کار بگیرید.

اگر شما هم جزو آن دسته هستید که گوشی خود را مدت زمان زیادی به شارژ متصل می‌کنید، باید خیلی زود منتظر باد کردن باتری گوشی خود باشید. بهترین راه برای پیشگیری از این اتفاق، کاهش مدت زمان اتصال باتری به شارژر است. هرچقدر باتری بیشتر در معرض حرارت قرار بگیرد، احتمال خرابی و باد کردن آن هم افزایش پیدا می‌کند.

باتری باد کرده گوشی

از کجا بفهمیم باتری گوشی باد کرده؟

قطعا باتری یکی از مهم‌ترین قطعات در گوشی‌های موبایل محسوب می‌شود. به همین دلیل حس خیلی بدی دارد که با باتری باد کرده مواجه شوید. باتری وظیفه تامین انرژی گوشی را برعهده دارد. وقتی این قطعه دچار مشکل شود، عملا سایر بخش‌های گوشی هم دچار اختلال می‌شوند. بهترین باتری‌هایی که در بازار وجود دارند، مصرف انرژی گوشی را کاهش می‌دهند.

البته جنس باتری تاثیر زیادی روی متورم شدن و باد کردن گوشی شما دارد. از طرف دیگر نباید از رفتارهایی مثل بیش از حد شارژ کردن باتری هم چشم‌پوشی کرد. معمولا باتری‌های پلیمری و لیتیوم یونی مقاومت بالایی در برابر حرارت زیاد ندارند. به همین دلیل خیلی زود باد کرده و حتی منفجر می‌شوند! برای آگاهی از این که باتری گوشی باد کرده است، نیازی به انجام کارهای پیچیده نیست. معمولا ظاهر گوشی و باتری گویای این موضوع هستند. در این حالت پشت گوشی کمی متورم‌تر از حالت عادی به نظر می‌رسد.

باتری لیتیوم پلیمر باد کرده

وقتی باتری‌های لیتیوم پلیمر از محدوده مجاز پایدار الکترولیت خارج می‌شوند، باد کردن باتری استارت می‌خورد. باتری لیتیوم پلیمری دارای ولتاژ کاری خاصی است که اگر از آن محدوده خارج شود، آسیب‌های زیادی به باتری وارد می‌شود که مواجه شدن با باتری باد کرده یکی از مهم‌ترین آنهاست.

وقتی ولتاژ باتری از حد خاصی کمتر می‌شود، الکترولیت پلیمری تجزیه شده و گاز آزاد می‌کند. همین موضوع باعث باد کردن باتری‌های لیتیوم پلیمر می‌شود. برای پیشگیری از این اتفاق، بهترین کار این است که اجازه ندهید محدوده مجاز ولتاژ، بالاتر یا پایین‌تر برود. حال این محدوده مجاز در چه رنجی قرار دارد؟

محدوده ولتاژ مناسب برای باتری‌های لیتیوم پلیمر، بین 3 تا 4.2 ولت به ازای هر سلول باتری است. اگر باتری لیتیوم پلیمر شما تک سلولی باشد، به هیچ عنوان نباید آن را بیشتر از 4.2 ولت شارژ کنید. همچنین نباید کمتر از 3 ولت هم شارژ شود. محدوده مجاز برای باتری‌هایی با عمر سه سال بین 9 تا 12.6 ولت خواهد بود. به هر دلیلی محدوده شارژ از این ولتاژها خارج شود، باید منتظر خرابی باتری باد کرده باشید.

آیا گوشی های جدید قطع کن شارژ دارند؟

احیای باتری باد کرده

آیا احیای باتری مرده یا باد کرده امکان‌پذیر است؟ این سوالی است که بیشتر افراد وقتی با این نوع باتری‌ها مواجه می‌شوند می‌پرسند. باید گفت که خوشبختانه روش‌های زیاد و تا حدودی مطمئن برای احیای باتری موبایل وجود دارد که در ادامه به بررسی آنها می‌پردازید:

وارد کردن شوک به باتری

 برای این کار ابتدا باید دو سیم برق با عایق ضخیم آماده کنید. باتری موبایل را خارج کرده و سیم‌ها را به قطب‌های باتری متصل کنید. قطب مثبت به کانتکت مثبت و قطب منفی به کانتکت منفی متصل شوند. بعد از گذشت 1 دقیقه سیم‌ها را جدا کنید و باتری را سر جای خود بگذارید.

قرار دادن باتری موبایل در فریزر

 کاهش دمای باتری باد کرده، می‌تواند راهکار بسیار مناسبی برای افزایش مقاومت آن باشد. این کار باعث می‌شود عملکرد بهتری هم داشته باشد. همانطور که اشاره کردیم، حرارت زیاد باعث باد کردن باتری می‌شود. به همین دلیل باتری باد کرده را با یک پلاستیک ضخیم بپوشانید و آن را داخل فریزر قرار دهید. بعد از گذشت 3 ساعت باتری را از فریزر خارج و نتیجه را مشاهده کنید.

تمیز کردن کانتکت‌های باتری

 حتما این کانتکت‌ها را که به رنگ طلایی هستند در باتری موبایل مشاهده کرده‌اید. معمولا این کانتکت‌ها در انتهای باتری قرار دارند. این قسمت‌ها دارای اهمیت بسیار زیادی برای برقراری ارتباط باتری و گوشی دارند. به همین دلیل وقتی کثیف می‌شوند، شارژدهی به خوبی صورت نمی‌گیرد. برای جلوگیری از این اتفاق، باتری را خارج کرده و و شروع به تمیز کردن کانتکت‌ها کنید. اگر این کار را انجام ندهید، کانتکت‌های باتری به مرور در انتقال انرژی به باتری با اختلال مواجه می‌شوند.

القای پالس با باتری دیگر

 احتمالا مشابه این وضعیت را وقتی که باتری اتومبیل خالی می‌کند، مشاهده کرده‌اید. وقتی باتری باد کرده و عملکرد قبلی خود را ندارد، بهترین کار استفاده از پالس مستقیم باتری دیگر است. برای انجام این کار، وجود باتری 9 ولتی و دو سیم دارای پوشش ضروری است. بعد از اتصال سر سیم‌ها به کانتکتورهای مثبت و منفی باتری 9 ولتی، دو سر دیگر سیم را به باتری گوشی خودتان متصل کنید. این اتصال را تا 45 دقیقه ادامه دهید. با انجام این روش باتری موبایل شما احیا شده و می‌توانید از آن استفاده کنید.

باتری باد کرده گوشی

آموزش خواباندن باد باتری گوشی سامسونگ

وقتی باتری گوشی باد می‌کند، باید در استفاده از آن محتاط باشید. به همین دلیل وقتی با باتری باد کرده مواجه می‌شوید، بهتر است خیلی زود اقداماتی را انجام دهید. درواقع باید خیلی زود نسبت به خواباندن باد باتری گوشی اقدام کنید. اولین قدم این است که به محض روبرو شدن با علائم بادکردگی باتری، استفاده از گوشی را متوقف کنید. این کار کمترین لطفی است که می‌توانید در حق خودتان و باتری بکنید!

اگر باتری باد کرده در حال شارژ است، حتما آن را از برق جدا کنید. اگر این کار را به موقع انجام ندهید، احتمال ترکیدن باتری افزایش پیدا می‌کند. همچنین اگر جایگاه باتری گوشی شما پلمپ نیست و باز می‌شود، هر چه سریع‌تر نسبت به خارج کردن باتری باد کرده اقدام کنید. بعد از خارج کردن باتری، بهترین کار قرار دادن آن در فریزر است.

کلام پایانی

خطر منفجر شدن باتری باد کرده گوشی بسیار بالاست و باید جدی گرفته شود. به همین دلیل وقتی با این پدیده مواجه می‌شوید، بهتر است اقدامات احتیاطی لازم را انجام دهید. یکی از این اقدامات خارج کردن سریع گوشی از شارژ است. همچنین هرگونه استفاده از گوشی را در این حالت متوقف کنید. به یاد داشته باشید که علت متورم شدن باتری گوشی هرچه که باشد، برخی اقدامات می‌توانند باعث احیای آن شوند. برای مثال قرار دادن باتری در فریزر یا دادن پالس مستقیم توسط باتری دیگر، ممکن است حال باتری متورم شده را بهتر کنند.

فروشگاه اینترنتی گوشی جانبی مرکز خرید عمده و تکی انواع گوشی هوشمند، ساده و مینی از برندهای مختلف به صورت اورجینال و اصلی می باشد. این محصولات از گارانتی هفت روز مهلت تست و یا گرانتی 18 ماه شرکتی برخوردارند. مشتریان محترم می‌توانند با انتخاب نام برند، گوشی موبایل مورد نظر خود را انتخاب و پس از بررسی مشخصات آن را به صورت آنلاین از فروشگاه اینترنتی گوشی جانبی خریداری نمایند.

باتری باد کرده گوشی

دیدگاه شما
محصول با موفقیت به سبد خرید اضافه شد.