بلاگ

آیا گوشی های جدید قطع کن شارژ دارند؟

باتری گوشی چند سال عمر میکند؟

بسیاری از افراد عادت دارند که گوشی‌های خود را بیش از حد در حالت شارژ قرار دهند؛ این افراد معمولا عادت دارند قبل از خواب گوشی را در شارژ قرار دهند و پس از بیدار شدن آن را از شارژر جدا می‌کنند. این عمل به طور مداوم مطرح است و سوالاتی را در ذهن ایجاد می‌کند: آیا این کار آسیبی به باتری یا گوشی شما وارد می‌کند؟ آیا در مدل های جدید گوشی های هوشمند راه حلی برای این مسئله در نظرگرفته شده است؟ فناوری قطع کن شارژ خودکار چیست و چگونه کار می‌کند؟ آیا تمام گوشی ها قطع کن شارژ دارند؟ اگر شما هم از این دسته افراد هستید و این سوالات برای شما هم پیش آمده در ادامه مقاله با گوشی جانبی همراه باشید.

آیا گوشی های جدید قطع کن شارژ دارند؟

یکی از معضلاتی که بیشتر افراد آن را تجربه می‌کنند، شارژ کردن بیش از حد گوشی است. گاهی این موضوع در اثر حواس‌پرتی و به‌طور ناخواسته اتفاق می‌افتد. برای بررسی این موضوع که گوشی‌ها قطع کن شارژ دارند یا خیر؛ باید هر دو نوع گوشی‌های معروف بازار، یعنی اندروید و آیفون را به صورت جداگانه مورد بررسی قرار دهیم.

قطع کن شارژ آیفون

برند اپل در گوشی‌هایی با سیستم عامل iOS 13 به بعد، از فناوری “قطع کن شارژ” بهره می‌برد. این فناوری باعث بهبود عمر باتری با کاهش زمان شارژ می‌شود. با فعال بودن این ویژگی، آیفون شما از شارژ بیش از 80 درصد به تأخیر می‌افتد. به عبارت دیگر، قطع کن شارژ زمانی فعال می‌شود که دستگاه شما پیش‌بینی می‌کند مدت زمان طولانی شارژ نیاز است.

این ویژگی برای گوشی‌هایی با سیستم عامل iOS بالاتر از نسخه 13 به صورت پیش فرض از فعال است. برای غیرفعال کردن این ویژگی، به تنظیمات گوشی خود مراجعه کرده و با طی کردن مراحل زیر این گزینه را غیرفعال نمایید.

Settings > Battery > Battery Health > Optimized Battery Charging

قابلیت قطع کن شارژ در اندروید

در مورد گوشی های اندروید هم همین مسئله صدق می‌کند. در گوشی‌های نسل جدید اندروید (از اندروید نسخه 10 به بالا) از فناوری قطع کن شارژ خودکار استفاده شده است. این فناوری باعث قطع شدن خودکار شارژ بعد از کامل شدن آن می‌شود. با فعال کردن این ویژگی از وارد شدن آسیب به باتری گوشی در طولانی مدت جلوگیری می‌شود و استفاده از این ویژگی یکی از روش های افزایش طول عمر باتری خواهد بود.

آیا گوشی های جدید قطع کن شارژ دارند؟

صد درصد شدن شارژ گوشی عمر باتری را کاهش می‌دهد؟

حال که با قابلیت قطع کن شارژ در گوشی های اندروید و ios آشنا شدید نوبت آن رسیده به این سوال پاسخ دهیم که چرا کمپانی های سازنده گوشی های هوشمند فناوری قطع کن شارژ خودکار (auto disconnect) را برای باتری گوشی مفید دانسته اند؟ همانطور که مطلع هستید، بیشتر گوشی‌های هوشمند از باتری‌های لیتیوم یونی و لیتیوم-پلیمر برای تغذیه استفاده می‌کنند. این باتری‌ها سرعت، چگالی، دوام و در مجموع کیفیت بسیار بالایی دارند. حالا این سوال مطرح می‌شود که آیا می‌توان این نوع باتری‌ها را صد درصد شارژ کرد یا صد درصد شدن شارژ گوشی عمر این باتری ها را کاهش می‌دهد؟
شما می‌توانید گوشی خود را تا 100 درصد شارژ کنید، اما این کار باعث کاهش طول عمر باتری در دراز مدت خواهد شد. به همین دلیل بهتر است شارژ باتری گوشی هوشمند خود را بین 20 تا 80 درصد قرار دهید. این کار باعث می‌شود تا یون‌های شارژ شده از کار بیفتند.

از طرف دیگر تمایل بیش از حد به تخلیه کامل شارژ هم عادت مناسبی نیست. شارژ کامل 100 درصدی هم فقط برای ماهی یک بار مفید است. هر باتری دارای چرخه شارژ مخصوص خود است. این چرخه زمانی اتفاق می‌افتد که شارژ باتری از صفر یا نزدیک به صفر تکمیل می‌شود. باتری گوشی شما ممکن است بارها چرخه شارژ را تجربه کرده باشد. با این وجود احتمال دارد با افت محسوسی روبرو شود.

اثرات زیاد ماندن گوشی در شارژ

در پاسخ به سوال آیا گوشی های جدید قطع کن شارژ دارند یا نه، گفتیم که این فناوری برای اندروید و ios متفاوت طراحی شده است. با این حال و فارغ از وجود یا عدم وجود قطع کن در گوشی‌های جدید، برخی کاربران علاقه زیادی به شارژ کردن گوشی قبل از خواب دارند. آنها گوشی را به شارژر متصل کرده و می‌خوابند. همانطور که می‌دانید یک گوشی معمولی بین 1 تا 3 ساعت زمان برای شارژ شدن نیاز دارد، اما در این حالت حدود 6 تا 8 ساعت در شارژ قرار خواهد گرفت.

برخی معتقدند که این کار باعث وارد شدن فشار به دستگاه می‌شود و از سوی دیگر برخی اعتقاد دارند که این کار هیچ تاثیری روی باتری ندارد. کدام دیدگاه صحیح است؟ این موضوع که اگر گوشی زیاد در شارژ بماند به باتری فشار وارد می‌شود در مورد گوشی‌ها و باتری‌های قدیمی‌تر صدق می‌کند. در گذشته و وجود نوعی خاص از باتری‌های لیتیوم یونی، قرار دادن بیش از حد باتری در شارژ، باعث داغ شدن و حتی انفجار آنها می‌شد.

زیاد ماندن گوشی های هوشمند جدید در شارژ خطرناک است؟

برخلاف گوشی های قدیمی، در گوشی های جدید و به لطف فناوری شارژ قطع کن خودکار این گوشی ها، زیاد ماندن گوشی های جدید در شارژ خطر خراب شدن باتری و داغ شدن آن را در پی نخواهد داشت.

امروزه دستگاه‌های هوشمند از باتری‌های مدرن و مجهز به فناوری قطع کن شارژ استفاده می‌کنند و به همین دلیل مشکلی برای شارژ بعد از 100 درصد و در شارژ ماندن های طولانی مدت نخواهند داشت و می‌توانند هر بار بدون آسیب در شارژ باقی بمانند. به همین دلیل اگر ساعت‌های طولانی گوشی خود را در شارژ رها می‌کنید نگران خراب شدن آن نباشید قطع کن شارژ از کاهش عمر باتری جلوگیری می‌کند.

باتری گوشی چند سال عمر میکند؟

فناوری شارژ قطع کن در انواع مختلف موبایل

همانطور که اشاره کردیم، امروزه بیشتر گوشی‌های هوشمند از این فناوری پشتیبانی می‌کنند. درواقع وقتی شما ساعت‌ها گوشی را در شارژ رها می‌کنید، بعد از شارژ 100 درصدی، شارژ باتری قطع یا متوقف می‌شود. این ویژگی در همه گوشی های مدرن موجود در بازار وجود دارد و در ادامه با قابلیت شارژ قطع کن در دو گوشی اندرویدی پرطرفدار بازار یعنی سامسونگ و شیائومی آشنا خواهید شد.

قطع اتوماتیک شارژ باتری اندروید

در گوشی‌های هوشمند اندروید فناوری Home Automation مورد استفاده قرار گرفته است. این فناوری از داغ شدن و آسیب وارد شدن به باتری گوشی بعد از شارژ کامل جلوگیری می‌کند. این موضوع تاثیر زیادی در افزایش طول عمر باتری‌های گوشی‌های اندرویدی دارد. این ویژگی در مورد گوشی‌های قدیمی‌تر صدق نمی‌کند. گوشی‌های قدیمی‌تر از باتری‌های قدیمی بهره می‌برند. این باتری‌ها اگر بیش از حد در شارژ بمانند، داغ شده و حتی منفجر می‌شوند. اما گوشی‌های هوشمند جدید را می‌توانید ساعت‌ها در شارژ رها کنید.

قطع خودکار شارژ گوشی سامسونگ

آیا گوشی های جدید سامسونگ نیز از قطع کن شارژ خودکارپشتیبانی می‌کنند؟ گوشی‌های جدید سامسونگ هم از باتری‌های مدرن بهره می‌برند و همچنین دارای فناوری قطع کن شارژ اتوماتیک هستند. به این ترتیب هنگام در شارژ ماندن بیش از حد دچار داغی و خرابی نمی‌شوند. گوشی شما بعد از شارژ کامل به صورت خودکار از حالت شارژ خارج خواهد شد. همچنین گوشی های سامسونگ پا را فراتر گذاشته و با فعال کردن گزینه Protect battery در تنظیمات گوشی سامسونگ، شارژ گوشی شما از 85 درصد بالاتر نمی‌رود و این گزینه نیز به سلامت باتری گوشی سامسونگ شما کمک خواهد کرد.

قطع کن شارژ شیائومی

شیائومی یکی دیگر از برندهای مطرح در بازار است که طرفداران بسیار زیادی دارد. اما آیا گوشی‌های هوشمند شیائومی هم از فناوری قطع کن شارژ هوشمند بهره می‌برند؟ در پاسخ به این سوال باید گفت که گوشی‌های شیائومی هم در زمره گوشی‌های اندرویدی قرار می‌گیرند و همانطور که اشاره کردیم، گوشی‌های اندرویدی دارای فناوری قطع کن شارژ هستند؛ بنابراین گوشی‌های شیائومی هم از این قاعده مستثنی نیستند. برای شارژ گوشی‌های هوشمند شیائومی بعد از 100 درصد شدن، نیازی نیست نگران باشید. گوشی بعد از شارژ کامل به صورت اتوماتیک از حالت شارژ خارج خواهد شد. همین موضوع باعث افزایش طول عمر باتری می‌شود. ویژگی مهمی که در مورد باتری‌های قدیمی‌تر وجود ندارد.

آیا آیفون قطع کن شارژ دارد؟

برند اپل یکی دیگر از محبوب‌ترین برندهای موجود در بازار است. اپل هر ساله از گوشی‌های هوشمند جدید خود رونمایی می‌کند. برای استفاده از این فناوری، گوشی آیفون شما باید دارای ios13 یا بالاتر باشد. در این حالت می‌توانید از برنامه Battery Charge Alarm استفاده کنید. این برنامه طوری تنظیم شده که بعد از شارژ کامل دستگاه، باعث خاموش شدن آن می‌شود. این اپلیکیشن از طریق یک رابط کاربری بصری، طبق دستورالعمل‌های ios تنظیم شده است. این قطع شدن اتوماتیک از طریق زنگ هشدار به شما اطلاع داده می‌شود. همچنین در جدیدترین مدل گوشی های اپل یعنی آیفون 15 می‌توانید محدودیت حداکثر 80 درصد شارژ انتخاب کنید. وقتی محدودیت ۸۰ درصد را انتخاب کنید، آیفون شما تا حدود ۸۰ درصد شارژ می‌شود و سپس شارژ را متوقف می‌کند.

آیا گوشی های جدید قطع کن شارژ دارند

سخن نهایی

در این مطلب سعی کردیم به پرسش آیا گوشی های جدید قطع کن شارژ دارند پاسخ بدهیم. گوشی‌های هوشمندی که امروزه تولید می‌شوند دارای باتری‌هایی با طول عمر بیشتری هستند. همچنین این باتری‌ها برخلاف باتری‌های قدیمی وقتی بیش از حد در شارژ باقی بمانند، داغ یا منفجر نمی‌شوند. این ویژگی به لطف وجود فناوری قطع کن اتوماتیک شارژ در گوشی‌های هوشمند امروزی امکان‌پذیر شده است. این فناوری باعث می‌شود تا شارژ گوشی بعد از 100 درصد شدن متوقف شود. این فناوری هم در گوشی‌های جدید اندروید و هم ایفون تعبیه شده است.

فروشگاه اینترنتی گوشی جانبی مرکز خرید عمده و تکی انواع گوشی هوشمند، مینی موبایل و گوشی های ساده از برندهای مختلف به صورت اورجینال و اصلی می باشد. این محصولات از گارانتی هفت روز مهلت تست و یا گرانتی 18 ماه شرکتی برخوردارند. مشتریان محترم می‌توانند با انتخاب نام برند، گوشی موبایل مورد نظر خود را انتخاب و پس از بررسی مشخصات آن را به صورت آنلاین از فروشگاه اینترنتی گوشی جانبی خریداری نمایند.

آیا گوشی های جدید قطع کن شارژ دارند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *